Wierzba wyrośnie nawet spośród kawałka wiktów.

Wierzba urośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Wykorzystując ten fakt, zdołamy dzięki niej skonstruować niesamowite modele żywopłotu. Wskutek tego nasze ogrodzenie uzyska unikalny charakter i będzie się rekomendować wśród płotów w okolicy.

Wzrastające na działkach oraz mokrych łąkach wierzby od dawien dawna zadomowiły się w polskich ogrodach. Upodobaliśmy je za urodę oraz wiosenne kociaki. Nie są problematyczne, postulują wyłącznie krocie wody i troszeczkę słońca. Dogodzą się niejako wszystką glebą.

Niewiele drzew potrafi także równie ekspresowo pobudzać utracone odrosty i odrośle. Wierzby nader bezproblemowo rekonstruują również osobisty system korzeni. Wystarczy, że ścięty czy też nawet uszkodzony odrost zanurzony w słotnej glebie po jakimś czasie ukorzeni się i daruje zaczątek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na myśl, ażeby z wierzb produkować zaplatane przęsła ogrodzeniowe czy płotki pokryte liśćmi. Prawdopodobnie wskazane jest mieć tak fikuśnego płot. Najprawidłowiej do stworzenia takiego parkanu zastosować poniższe warianty wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, oraz jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają nieco tożsamych cech:

dają proste, długie i wybitnie gibkie pędy – dzięki temu można bez trudu formować formę ogrodzenia;
migiem odrastają po skróceniu- w skrótowym terminie zdołamy wypleść pełne przęsło na płot;
niepomiernie łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej zdolności do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Gdy mamy już projekt na formę ogrodzenia, musimy dostać pasujące wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Na nieszczęście, wytrzaśnięcie ich w wymogach typowych jest syzyfowe, ponieważ dziko rosnące krzaki sporadycznie wypuszczają niesłychanie długie oraz proste pędy. Najprzyzwoiciej jest przewidzieć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba poczekać nieco lat.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie wyselekcjonujmy nasamprzód położenie w skwerze, ździebko przez nas nawiedzane oraz w żadnym razie widzialne.Wiosną, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam flancy, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne pędy długości 25-30 cm, jakie możemy pozyskać z dziko wzrastających roślin. Zanim posadzimy trzeba je namoczyć na 24 godziny w wodzie, ażeby się akuratnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie żeby górował tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny ekspresowo się zagęszczają, dlatego powinny stawać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy bądź dwa przystajemy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosenką następnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy okazjonalnie przekraczają 2m, więc na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku do kilkunastu witek, jakie wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s